Twój Biznes to Ty – nowy rok w świecie VUCA

Styczeń to okres, w którym aż 40-50% Polaków zapisuje postanowienia noworoczne (ze skutecznością na poziomie 5%). To okres, w którym domykamy ubiegły rok i z ciekawością spoglądamy na sięgające po horyzont najbliższe 12 miesięcy.

Przełom roku to ważny moment zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym, ze względu na przypływ motywacji (średnio przez około 3 tygodnie :)) i wzrost refleksyjności związanej z zamykaniem i rozpoczynaniem kolejnego cyklu.

To również dobry moment na zatrzymanie się i zastanowieniem nad tym, w jaki sposób możesz lepiej prowadzić swój zespół, by sprawniej i płynniej osiągać wyznaczone cele.  Jak w prosty sposób podkręcić swoją efektywność i tą drogą oddziaływać na efektywność zespołu?

1. Opracuj wizję, zamiast nazywaj cel

W zmiennym i pełnym niepewności świecie, może się okazać, że wyznaczanie konkretnych i sprecyzowanych planów opartych na sztywnych, zero-jedynkowych celach, będzie źródłem dużej frustracji. Zbyt wielu celów po prostu nie da się osiągnąć (co w wielu branżach udowodnił 2020 rok). Planując i wyznaczając cele w biznesie i życiu prywatnym, spróbuj zastąpić sztywne planowanie tworzeniem wizji stanu docelowego. Zyskasz dzięki temu potrzebną elastyczność, unikniesz frustracji związanej z niespełnianiem oczekiwań i założeń oraz zapewnisz sobie przestrzeń do eksperymentowania na drodze osiągania celu.

ZADANIE: Wybierz jeden z Twoich celów (prywatny lub zawodowy). Stwórz wizję stanu docelowego i określ przynajmniej 2 różne metody dotarcia do tego celu.

2. Bądź elastyczny – również w pracy

Tworząc wizję – zamiast celów – rozważaj warianty, uwzględniające zmienność i wpływ czynników zewnętrznych, mogących zamknąć niektóre ścieżki. Świat VUCA (koncepcja świata zmiennego, złożonego, pełnego niejednoznaczności i niepewności), w którym się obecnie znajdujemy, to świat, w którym szybkość zmian wymusza elastyczność i otwartość na zmiany, co nie zawsze będzie komfortowe

Jak wprowadzać elastyczność w firmie? 

  • Śledź swoją branżę, aktualne trendy i wydarzenia, inspiruj się.
  • Ucz się, czytaj o badaniach, wyciągaj wnioski z publikowanych raportów – zastanawiaj się, jak doniesienia mogą wpływać na Twoją branżę.
  • Sprawdź strategię działania w firmie i weryfikuj, czy działania, które wykonujesz są spójne ze strategią, celami strategicznymi.
  • Opracuj cele operacyjne w różnych wariantach (jako różne drogi osiągania tego samego celu).

3. Mów wprost i porządkuj

Zadbaj o jasny przepływ informacji, klarowną komunikację i to, żeby Twój zespół wiedział dlaczego i w jakim celu wykonuje konkretne zadania. Wdrażaj procesy i procedury – uporządkowanie procedur w firmie pomoże zespołowi odnaleźć zrozumienie, poczucie bezpieczeństwa i celu w ogarniętym chaosem czasie. Jasno komunikuj, asertywnie rozmawiaj, otwórz się na informację zwrotną i przyglądaj się zespołowi – nie zawsze cenne dla Ciebie informacje muszą być przekazane wprost. Zachowanie członków zespołu jasno Ci zasygnalizuje, z jakimi nastrojami i niepokojami się mierzą.

ZADANIE: Zastanów się – jak zapewnić jasność celów i działań dla Twoich pracowników?

4.  Otwórz się na eksperymenty

Zwinność to ta kompetencja, dzięki której managerowie eksperymentują, badają rzeczywistość na zasadzie prób i błędów – uczą się w praktyce. Świat niepewności i pełen poczucia nieuporządkowania to świat, w którym wysoką wartość w pracy stanowi właśnie ta szybkość dostosowywania się do przekształcających się warunków.

Zmiany same w sobie są dla wielu osób źródłem bardzo dużego stresu. To najbardziej zrozumiałe, ze względu na wybijanie się z poczucia komfortu i stabilność. W celu odnalezienia się w tym świecie, warto trenować eksperymentowanie, testowanie, szukanie nowych, niekoniecznie standardowych rozwiązań. Dzięki temu szybciej będziesz reagował w kryzysie i lepiej radził sobie z niespodziewanymi stresorami. 

ZADANIE: W jakich obszarach pracownicy mogą eksperymentować (uczyć się metodą prób i błędów) w obrębie naszej pracy?

5. Najważniejsze: odpoczywaj!

Zapewne wielokrotnie spotkałeś się z określeniem, że „ryba psuje się od głowy” i zasadę tę można spokojnie zastosować do zarządzania zespołami czy biznesem. Co tak naprawdę w praktyce oznacza to określenie? Otóż to, że szczęśliwy, dbający o swoje emocje i radzący sobie z presją i wyzwaniami szef to szczęśliwszy i efektywny zespół – taki, który wie, jaki jest jego zakres obowiązków, zna i rozumie swoje zadania oraz wykonuje je efektywnie.

Niezależnie od tego, czy mówimy o stresie, inteligentnym emocjonalnie zarządzaniu czy  świetnie zorganizowanym terminarzu – Twoje zadowolenie i efektywność realnie wpływają na jakość wykonywanej przez zarządzanych przez Ciebie ludzi.

Planuj okresy aktywności pozazawodowej, dzięki czemu pozwolisz odetchnąć oraz rozwijać się swojemu mózgowi w innym kierunku i zyskasz emocjonalną odskocznię. Według badań nad kreatywnością, to właśnie emocje związane z pozytywnym afektem – radość, nadzieja, sprzyjają większej kreatywności. W efekcie – pomysły będą „same” przychodzić do głowy, a problemy i trudności będą wydawały się łatwiejsze.

ZADANIE: Na co poświęcam czas poza pracą? Na co chciałbym poświęcać?

6. Rób mniej, ale lepiej

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez świetnie zorganizowane osoby, prócz braku odpoczynku, jest zapełnianie terminarza zadaniami po brzegi. Brak elastyczności terminarza i dostosowania do Twoich indywidualnych okresów efektywności dobowej sprawia, że zadania ważne, pilne czy takie, które są mało istotne, wykonujemy w nieodpowiednich na nie momentach w ciągu dnia. Przez to te najważniejsze i wymagające największego skupienia zadania zajmują nam dużo więcej czasu niż powinny. Jak zaoszczędzić czas? Jak pracować efektywniej i się mniej męczyć? Jak określić moją krzywą efektywności?

ZADANIE: Pobierz ćwiczenie i do dzieła!

Masz pytanie? Chcesz zapisać się na szkolenie lub sesję indywidualną? Napisz do nas.

Close