Co to jest przerdzewienie zawodowe?

W jakim wieku pracownicy mają prawo czuć zbliżające się wypalenie i przerdzewienie? W jakich okolicznościach? Czy młodsi stażem pracownicy mogą czuć zmęczenie i wypalenie?

Serdecznie zapraszamy na nasze autorskie szkolenie “Przerdzewienie zawodowe”

Przerdzewienie zawodowe to stan, który kojarzy się i jest podobny w swojej intensywności do dobrze znanego wypalenia zawodowego, różni się jednak sposobem, w jaki powstaje i okolicznościami kształtującymi jego rozwój.

Wypalenie jest stanem fizycznego, emocjonalnego i  psychicznego wyczerpania powodowanego przez długotrwałe zaangażowanie w  sytuacje, które są obciążające pod względem emocjonalnym (Aronson). Wypalenie pojawia się najczęściej w warunkach pracy z drugim człowiekiem. Dlatego właśnie, mówiąc o wypaleniu, przychodzą nam do głowy najczęściej zawody takie jak: psycholog, lekarz, pracownik socjalny, pielęgniarka, pracownik służb mundurowych, fizjoterapeuta, opiekun.

Co jednak z zawodami, w których pracownicy informują o objawach wypalenia, a nie należą do grup związanych z intensywną pracą z drugim człowiekiem?

Czy przedsiębiorcy, pracownicy działu IT, korporacyjni pracownicy back office’u, developerzy, managerowie, inżynierowie, prawnicy nie mają prawa do wypalenia? Jaką odpowiedź ma dla nich psychologia?

Przerdzewienie zawodowe

W pozostałych grupach zawodowych częściej mówi się nieco innych stresorach i o zjawisku podobnym, ale jednocześnie innym ze swojej natury – o przerdzewieniu zawodowym. To konsekwencja poczucia niedopasowania, rozbieżności oczekiwań i stanu realnego warunków, w jakich pracujemy, poczucia niekompetencji. Coraz częściej pracujemy w zawodach niezgodnych z naszymi kompetencjami, wykształceniem, oczekiwaniami, co może leżeć u podstaw silnego stresu, frustracji i nieefektywnej pracy.

Jakie czynniki przyczyniają się do rozwoju przerdzewienia zawodowego? Jak ma się do tego nuda? Czy da się mu zapobiegać i w jaki sposób?

Na te i inne pytania znajdą Państwo odpowiedź na naszym szkoleniu z zakresu stresu, przerdzewienia i wypalenia zawodowego. Szkolenie to przygotowujemy i przeprowadzamy w różnych wariantach, odpowiadając na potrzeby naszych klientów z różnych branż – terapeutycznej, medycznej czy biznesu.

A już w kwietniu przygotujemy dla Państwa prezent związany z tym tematem.

O wypaleniu zawodowym pisałam już na moim blogu TU! (KLIK)

By zamówić szkolenie, zapraszamy do sekcji KONTAKT (KLIK)

4 thoughts on “Co to jest przerdzewienie zawodowe?

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Close