Narzędziarnia trenera w Pokoju psychologa – klocki konstrukcyjne Toobeez

Cześć! Tu Magda!

Podczas prowadzonego przeze mnie ostatnio warsztatu dotyczącego komunikacji interpersonalnej i autoprezentacji miałam przyjemność przetestować klocki konstrukcyjne Toobeez (znajdziecie je tu: http://www.toobeez.pl/ ) . To narzędzie, które może być wykorzystywane w pracy z dziećmi, młodzieżą oraz dorosłymi w przeróżnych kreatywnych odsłonach.

To zestaw naprawdę sporej wielkości plastikowych klocków i mocowań, który umożliwia aktywność podczas warsztatów, lekcji i szkoleń, takich jak integracja, budowanie zespołów i rozwiązywanie wspólnych zadań poprzez wspólne budowanie, zabawy ruchowe i integracyjne. To niezwykle ciekawa i warta rozważenia propozycja dla trenerów, nauczycieli i organizatorów eventów integracyjnych.

Cały zestaw, który otrzymałam do przetestowania ważył niecałe 8 kg i w jego skład wchodziły elementy: 32 kolorowe rury w 4 rozmiarach, 20 żółte łączenia z otworami (kule), 4 zasłonki, 1 torba do przechowywania.

Pierwsze wrażenia

To, co przyciąga uwagę to przede wszystkim waga i gabaryty. Pakunek jest duży i stosunkowo ciężki.

Po otwarciu prezentują się naszym oczom bardzo ładne, duże, kolorowe klocki i łączenia i pierwsze, co przyszło mi do głowy to budowanie znanej szkoleniowej… „WIEŻY”. Jako że zwolenniczką wieży nie jestem (choć kusiła mnie wieża w wersji maxi :)), postanowiłam wykorzystać klocki jako narzędzia do budowy konkretnych elementów przez grupki (łodzi podwodnej oraz psa) bez użycia komunikacji werbalnej.

Wykorzystanie

Celem ćwiczenia, prócz budowy fantazyjnych zwierząt i środków lokomocji była obserwacja naturalnie wyodrębniających się nam ról grupowych. Zgodnie z przewidywaniami, prostsze do wykonania i bardziej schematyczne zwierzę, zostało zbudowane szybciej od fantazyjnej łodzi podwodnej (choć członkowie drugiej grupy bez problemu odczytali przeznaczenie konstrukcji 🙂 ).

Wrażenia

Klocki Toobeez są przede wszystkim atrakcyjne wizualnie. Ponadto, producent podsuwa nam kilkadziesiąt pomysłów na wykorzystanie klocków konstrukcyjnych w zabawach, integracji, na lekcjach i warsztatach, co, nie ukrywam, było bardzo pomocne. Konstrukcje zbudowane przy pomocy Toobeez były trwałe (choć poszczególne elementy upadały nam podczas mocowania), utrzymały się przez 3 godziny – do końca szkolenia.

Polecam klocki wszystkim osobom, które lubią pracować kreatywnie i warsztatowo. To świetna pomoc w ćwiczeniach team buildingowych, związanych z kreatywnym rozwiązywaniem problemów i szukaniem nieszablonowych rozwiązań.

Organizując szkolenie, należy pamiętać jednak o dużych gabarytach i wadze klocków – zalecałabym korzystanie bez konieczności przenoszenia.

Close